Magia Świąt Wielkanocnych-Życzenia

  Zainteresuj tematem więcej osób:


Aborygen 16-03-08 13:40

   Wielkanoc (Pascha) - najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie (obok Bożego Narodzenia) upamiętniające śmierć oraz zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Poprzedzający ją tydzień, stanowiący okres wspominania najważniejszych dla wiary chrześcijańskiej wydarzeń, nazywany jest Wielkim Tygodniem.
Kiedy powinna być obchodzona Wielkanoc? W pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Wielkanoc jest świętem ruchomym: może wypaść najwcześniej 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia. Z dniem Wielkanocy powiązany jest termin większości ruchomych świąt chrześcijańskich, m.in.: Środa Popielcowa, Wielki Post, Triduum Paschalne, Wniebowstąpienie Pańskie, Zesłanie Ducha Świętego i inne.
  Niedziela Wielkanocna (nazywana też Wielką Niedzielą, Niedzielą Zmartwychwstania Pańskiego) to pierwszy dzień świąt wielkanocnych.  Msza Niedzieli Zmartwychwstania stała się w świadomości wiernych główną Mszą świąteczną. W Polsce w godzinach porannych odprawiana jest uroczysta rezurekcja (resurrectio łac.Obrzędy rezurekcji dają obraz wydarzeń związanych ze zmartwychwstaniem Pana. Kapłan udaje się do grobu Pańskiego, skąd wyrusza uroczysta procesja ze śpiewem "Wesoły nam dziś dzień nastał" oraz obchodzi trzykrotnie świątynię, obwieszczając światu zwycięstwo Chrystusa. Po procesji odprawiana jest uroczysta Msza Święta. Na początku mszy wznoszony jest okrzyk radości Alleluja (Chwalcie Boga), będący przyśpiewem w pieśniach wielkanocnych. Po powrocie do domu w gronie rodzinnym zasiada się do uroczystego śniadania wielkanocnego, które rozpoczyna się składaniem życzeń i dzieleniem się święconką z koszyczka. Na stołach znajdują się jajka, wędliny, wielkanocne baby i mazurki. Stoły zdobione są bukietami z bazi i pierwszych wiosennych kwiatów.
Poniedziałek Wielkanocny (zwany też Lanym Poniedziałkiem, Śmigusem-dyngusem ) to drugi dzień świąt Wielkiejnocy.   W polskiej tradycji tego dnia polewa się dla żartów wodą inne osoby, nawet nieznajome. Polewanie wodą nawiązuje do dawnych praktyk pogańskich, łączących się z symbolicznym budzeniem się przyrody do życia i co rok odnawialnej zdolności ziemi do rodzenia. Do dziś zwyczaj kropienia wodą święconą pól w poniedziałkowy ranek przez gospodarzy jest spotykany we wsiach na południu Polski.
 
 
 
Z okazji Świąt Wielkanocnych składam najlepsze życzeniazdrowia, szczęścia oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i pracy zawodowej. Niech nadchodzący czas Zmartwychwstania Chrystusa pozwoli nam oderwać się od trudów codziennościi będzie czasem świątecznej refleksji.
 
 

Odpowiedz Cytuj


Wróć do tematów

Adres tej witryny: https://susz.istrefa.com

istrefa gmina Susz | istrefa powiat iławski | istrefa warmińsko-mazurskie | istrefa Polska

Susz - miasto, gmina miejsko-wiejska, powiat iławski, województwo warmińsko-mazurskie - portal lokalny
Kod pocztowy: 14-240


Info

  • Strona nie wymaga rejestracji ani logowania.
  • Każda nowa wypowiedź jest anonsowana na stronie głównej.

Szukaj...


Zgłoś problem...

Zgłoś problem techniczny związany z działaniem portalu.

Zgłoś problem